شنبه, 4 آذر 1396 English          
فهرست اصلی سایت

پیوندها

درباره شهرداری

اطلاعات شهرداری سلماس :

سال تأسیس : 1339
جمعیت شهر: 81342
درجه شهرداری : 8


شهرداريها بعنوان مؤسسات عمومي و غير دولتي و بعنوان كانون اوليّه تشكيل شهرها در سالهاي اخير مورد بي مهري و بي توجهي قرار گرفته اند عدم توجه به اين نهاد مدني در دراز مدت  اثرات نامطلوبي بر جريان مديريت امور شهرخواهد گذاشت با تشكيل وشروع بكار شوراهاي اسلامي شهرها،اميد آن مي رفت كه جريان اداره امور شهرها وشهرداريها سرعت بيشتري گرفته واز بوركراسي اداري و سردرگمي شهروندان و بلاتكليفي شهرداريها در عرصه تصميم گيري در مسائل عمده و اساسي شهرها خواهد كاست.


 با تشكيل شوراهاي شهر  از مشكلات شهرها و شهرداريها بطور قابل توجهی كاسته شد


تصمیات اعضاء شورای اسلامی شهر  وعلايق آنها تبلور افکار عمومی شهروندان بوده و  آشنايي آنان با قوانين موضوعه و  تصميم گيري در مواقع ضروري عملا شهرداريها را در مسیر صحیح  قرارداده است. بطوريكه امروز بدليل  هماهنگي شوراهاي شهر با شهرداري و مسئولين شهري از  مشكلات شهر بطور عدیده ای کاسته شده است .


کاهش زمان تصميم گيري اعضاي شوراي شهر و طي مراحل قانوني و اعلام نظر فرمانداري در تصميمات  شوراي شهر به تسریع در عقد  قراردادهاي عمراني- و تسریع دراجرای  پروژه هاي شهري-كه از سرعت انجام امور كاسته شده ودر نهايت موجبات رضايتي شهروندان را فراهم ساخته است .


نظارت مستمر بر عملكرد شوراهاي اسلامي شهر در طول ساليان طولاني از زمان تشكيل تا كنون  از طرف دفتر امور شهری و شوراهای استانداری باعث شده است . در عمدتاً در چهار چوب  قانون عمل نموده  و از چارچوب هاي تعيين شده در قانون تشكيلات وظايف و اختيارات شوراهاي اسلامي شهر و انتخاب شهرداران عدول ننمایند


امّا شهرداري بعنوان يك نهاد مدني بر حسب رسالت و وظيفه اي كه در اختيار آن گذاشته شده است علي رغم مشكلات عديده هاي كه بر سر اجراي وظايف و قوانين آن به وجود مي آورند با تحمل سختي و مشقات فراوان در حد وسع و توان خود در راستاي حل مشكلات و نياز هاي شهر و شهروندان اقدامات علمي را به كار برده و با توسل به شيوه هاي مديريتي خدمت بهتر و بيشتر را سرلوحه كار خود قرار داده است.


در سال هاي اخير علي رغم وجود برخي مشكلات در عرصه اقتصادي و كاهش درآمد مردم و كاهش سقف ساخت و سازها و تفكيك ها و در سطح شهر كه ارتباط مستقيم با درآمد هاي عمومي شهرداريها دارد تلاش هاي بسيار زيادي جهت جلوگيري از حركت رو به جلو شهرداري بعمل آمده و سعي گرديده كه از ميزان خدمات دهي شهرداري به شهروندان كاسته نشود.


و دليل اين مدعا نيز آمار و ارقام دقيق مالي كه نشانگر افزايش سطح عملكرد اداري و شهري و عمراني شهرداري درسه ساله اخير 86-87و 88  بوده كه در صفحات بعد به تفصيل بر اساس جداول و نمودارهايي نشان داده شده است.


در نهايت اينكه به قول مثل معروف «مشك آن است كه ببويد نه آن كه عطار بگويد»


عملكرد شهرداري در معرض ديد مردم است و اين مردم هستند كه قضاوت مي نمايند:و در نظر سنجي هاي حضوري و غير حضوري رضايت خود را از عملكرد شهرداري اعلام مي نمايند هر چند شهرداري بدليل وجود پاره اي مشكلات هنوز نتوانسته آنطور كه بايد و شايد به شهروندان ارائه خدمت نمايد ولي تلاش بر اين است كه با رفع اين مشكلات  نسبت به كسب رضايت حداكثري مردم اقدام شود.


در موضوعي كه شهروندان از شهرداري اعلام نارضايتي مي نمايند بحث آسفالت خيابان هاست كه در اثر حفاريهاي بسيار زياد شركت هاي خدمات رسان تخريب و وضعيت نا مطلوبي بر جاي گذاشته است.


هر چند شهرداري با انجام عمليات لكه گيري سعي داشته به نوعي از ميزان آن بكاهد ولي تا زماني كه عمليات حفاري در خيابانها به اتمام نرسد امكان اجراي عمليات رويه آسفالت براي شهرداري مقدور نخواهد بود.


لذا شهرداري با انجام مكاتباتي با شركت هاي مذكور ليست خيابانهايي كه عمليات حفاري به اتمام رسيده و يا حداقل ظرف 5 سال عمليات حفاري انجام نخواهد شد از شركتها در خواست و با الويّت بندي آنها سعي خواهد نمود در سال جاري روكش آسفالت آنها را انجام دهد در بحث پياده رو سازي نيز در مسيرهايي كه حفاري انجام شده است نسبت به انجام عمليات بتن پلاك (كف پوش) اقدام لازم بعمل آمده است.


در موضوع مبلمان و زيبا سازي شهر اقدامات خوبي انجام و اقداماتي نيز در جهت زيبا سازي ميادين در دست اقدام ميباشد.


در حال حاضر تمام خيابانهايي كه نياز به جدول كثر داشته انجام گرديده و در برخي خيابانها كه نياز به مسير گشايي وجود دارد شهرداري با تمام توان وارد عرصه شده و به ميزان قابل توجهي از املاك واقع در مسير را مصالحه و تا پايان  سال نيز باقيمانده قطعات خريداري و مسير گشايي انجام خواهد شد.


در موضوع خدمات شهري –شهرداري نسبت به خريد چند دستگاه جودرو حمل زباله و يك دستگاه جاروب خياباني اقدام نموده كه اين دستگاهها هنوز از اين طريق مراجع به شهرداري  تحويل نشده است  كه در صورت تحويل  آن  به شهرداري قسمت اعظم خيابانها به صورت مكانيزه رفت و روب خواهد شد .


افزايش فضاي سبز و سرانه آن در سطح شهر در دوسال اخير اقدامات قابل توجهي انجام شده است كه نمونه آن را ميتوان راه اندازي پارك چمران –فضاهاي سبز ورودي شهر از طرف اروميه و خوي و... اشاره نمود.


خريد خودروي آتش نشاني –احداث ايستگاه آتش نشاني –خريد يك دستگاه كشنده چند منظوره- احداث چند دهنه پل- تكميل كارخانه آسفالت 160 تني و نصب دستگاههاي جانبي و خريد زمين جهت توسعه آتي آن و دهها پروژه ديگر ازجمله برنامه هاي اجرا شده و در دست اجراي شهرداري باشد.


و ضمناً برنامه هايي نيز جهت بهره مندي شهروندان از امكانات شهري در دست مطالعه دارد كه  از جمله:


1-جداسازي آب شرب از آب فضاي سبز

2-مطالعه ترافيك و حمل و نقل شهري و مكان يابي پاركينگ

3-مطالعه مديريت پسماند و زباله شهري و جمع آوري اصولي

4-مطالعه اجراي فاز 2 پارك ديلمان باغي

5-مطالعه احداث مجتمع چند منظوره

 

و درادامه بحث

 

رئوس اقداماتي كه در جريان شش ماهه اوّل سال 1388 در جهت شفاف سازي و تسهيل در روند امور جاري دواير امور ساختماني و املاك بعمل آمده به شرح ذيل مي باشد :

 

  1. كامپيوتري كردن صدور پروانه با كمترين هزينه و بدون استفاده از پرينترهاي حرارتي . در صورتي كه در موارد مشابه احتياج به نرم افزار مخصوص كه بايستي با قيمت گزاف تهيه ، و با پرتنرهاي حرارتي  با قيمت بالاي 20 ميليون ريال چاپ مي شد .
  2. تنظيم محاسبات براي صدور عوارض روانه ساختماني در محيط اكسل و استفاده بسيار ساده از برنامه مذكور بدون نياز به نرم افزار مخصوص با قيمت بالا و مشكلات مربوط به يادگيري و  استفاده از آن كه در اين زمينه آموزشهاي لازم نيز به كاربر مربوطه آقاي قاسمي توسط آقاي صدقياني فر داده است.
  3. ثبت املاك شهرداري و كليه مصالحه ها و واگذاري هاي شهرداري در سنوات گذشته بر روي  طرح تفصيلي و ثبت همزمان در دفتري جداگانه با شماره گذاري بر روي املاك كه جزو ضروريات  در حوزه املاك از دير باز محسوب مي شد ، كه مورد نمونه به پيوست مي باشد .
  4. تهيه نقشه بلوك بندي شهر بر روي طرح تفصيلي درخصوص ارزش منطقه اي كه به عنوان  نقشه مرجع در سطح سلماس شناخته شده و در تمامي ادارات شهر علاوه بر شهرداري مورد استفاده قرار مي گيرد .
  5. تطبيق طرح تفصيلي قديم بر روي طرح تفصيلي جديد با اسكن كردن نقشه هاي طرح قديم و جاگذاري برروي طرح جديد .(موارد مشابهي كه در كميته فني كميسيون ماده 5 مورد استفاده قرار مي گيرد.)
  6. ثبت كليه اطلاعات مربوط به صدور پروانه و پروانه هاي صادر شده بصورت فايل بر روي كامپيوتر  و ارائه آمار ماهانه بصورت كامپيوتري و ايجاد بانك اطلاعاتي از پروانه هاي ساختماني.
  7. بر آورد متراژ كليه خيابانها و گذرها و معابر سطح شهر سلماس در اجراي دستور اداري درخصوص عوارض حق الارض.

 


کلیه حقوق برای شهرداری سلماس محفوظ است.
DOURAN Portal V3.9.8.211
V3.9.8.211

ajaums

ارتودنسی

energy exploration

طراحی وب

snake

ترک

moai document